- Вода 1 л
- Сочевиця (чечевица) 180 гр
- Картопля 3 шт.
- Морква 1 шт.
- Перець чорний мелений за смаком
- Сіль за смаком
Суп із червоної сочевиці без м'яса простий
Пісний, легкий, але поживний – сподобається навіть дітям! Суп із червоної сочевиці без м'яса – простий та смачний обід як для тих, хто сидить на дієті, так і для всієї родини. Сочевиця робить суп більш ситним та привносить вершкову нотку. Він добрий навіть без м'яса, але за бажанням його можна зварити на будь-якому бульйоні.
30 хв. Порції: 5 58 Кк
Приготування рецепту
Як зробити пісний суп із червоної сочевиці без м'яса? Нам знадобиться: вода; сочевиця (у мене червона, але можна взяти і зелену); картопля; морква; чорний мелений перець і сіль.
Сочевицю ретельно промийте, доки вода не стане повністю чистою та замочіть у воді на 2 години. Після замочування сочевицю ще кілька разів промийте до чистої води.
Перекладіть сочевицю в каструлю, в якій варитиметься суп. Залийте водою. Поставте на вогонь та доведіть до кипіння. Варіть близько 20 хвилин на середньому вогні.
Картоплю очистіть та наріжте невеликими кубиками.
Моркву очистіть та натріть на великій тертці.
Додайте в каструлю картоплю та моркву. Варіть суп ще приблизно 20 хвилин до готовності овочів.
За 5 хвилин до закінчення варіння суп посоліть, поперчіть. Після закінчення варіння каструлю приберіть з вогню, накрийте кришкою і залиште на 10 хвилин.
Розлийте суп по тарілках та подайте до столу. Смачного!
Незалежно від того, вказано кількість води для супу в рецепті чи ні, найкраще орієнтуватися на власні уподобання (густий або рідкіший суп ви любите), а також на розмір своєї каструлі та продукти, взяті для приготування. Не забувайте, що автор має свій погляд на кількість м'яса, картоплі, крупи та інших інгредієнтів у супі, який може не збігтися з вашим. Насправді це означає, що якщо ви готуєте вперше, не варто варити відразу цілу каструлю. Зробіть суп для дегустації – на одну-дві людини. Для цього зменшіть кількість всіх інгредієнтів за рецептом до 1-2 порцій, а кількість води візьміть із розрахунку: від однієї склянки на порцію - якщо суп планується дуже густий, до 1,5-2 склянок - якщо рідкіший. Не забудьте врахувати, що частина рідини під час приготування википить. Продегустувавши невелику порцію супу, ви зможете відрегулювати як кількість рідини, так і пропорції інгредієнтів на ваш смак.
Сорт, розмір, якість картоплі впливає як на тривалість приготування, так і на смак і зовнішній вигляд страви. Наприклад, для запікання чи варіння пюре потрібна картопля з високим вмістом крохмалю, для смаження – з низьким. Якщо ви взяли для запікання не призначену для цього картоплю з низьким вмістом крохмалю, вона може залишитися сирою навіть після тривалого запікання, а картопля з високим вмістом крохмалю при жарінні напевно розвалиться і набуде непривабливого вигляду.
Кухня - Українська кухня | Опубліковано: 17.01.2023